Koła gumowe – wciąż potrzebne i popularne

Nowoczesny przemysł przyzwyczaił nas bardzo do tego, że producenci chętnie sięgają po syntetyczne materiały albo tworzywa będące efektem najnowszych odkryć naukowców. W branży budowlanej na przykład, polimery pomogły wzmocnić tradycyjny beton, natomiast producenci kół są pod niesłabnącym wrażeniem poliuretanu, który z powodzeniem zastępuje gumowe opony. Ale czy to znaczy, że guma odeszła już do lamusa? Absolutnie nie.

Komu przydadzą się koła gumowe?

Koła, które toczą się dokądś i mają jeszcze dodatkowe zadanie, żeby unieść i bezpiecznie dostarczyć jakiś ładunek, mają przed sobą niemałe wyzwanie. Muszą być odpowiednio mocne, żeby unieść nałożony na nie ciężar i nie odkształcić się pod jego wpływem – dlatego właśnie do konstruowania felg tak często wybiera się metal, aluminium czy wytrzymałe tworzywa sztuczne. To jednak nie wszystko – bo nawet najmocniejsza felga, mimo tego że sprosta dźwiganiu ciężarów, nie zagwarantuje jeszcze komfortowej, płynnej jazdy. To zadanie bierze na siebie substancja, która pokrywa powierzchnię toczną. Może to być warstwa wspomnianego poliuretanu, ale to także miejsce dla sprawdzonego, tradycyjnego rozwiązania, jakim jest gumowa opona. To dzięki niej drgania, w jakie wpada obracające się koło, nie są odczuwalne i nie przeszkadzają podczas jazdy.

Koła gumowe nie tracą popularności, mimo tego że mają już różnorodną, nowoczesną konkurencję. Mocna felga, otoczona nadmuchaną gumową oponą wciąż jest wielką pomocą na przykład dla sprzętów ogrodowych, takich jak taczki czy kosiarki. Opona z dobrym bieżnikiem sprawdza się po prostu na naturalnym, często nierównym gruncie – z tego samego powodu opon potrzebują koła samochodów i pojazdów jednośladowych. Tak udoskonalone koło pokona każdą naturalną powierzchnię gruntu, będzie dobrze trzymać się toru jazdy i nie wpadnie w poślizg.

Ale plener to niejedyne miejsce, w którym można spotkać gumowe koła. Warstwa naturalnej gumy ciągle jest jedną z możliwości, jaką mogą wybrać producenci tworzący kółka meblowe. W takim wypadku naturalna guma jest stosowana w taki sam sposób jak syntetyczny poliuretan – dość gruba powłoka pokrywa powierzchnię toczną kółka, czyniąc je w ten sposób niewrażliwym na drgania i wstrząsy. Takie wykończenie sprawia, że można gładko i płynnie przesunąć mobilną część kanapy albo mała etażerkę.

Gdzie szukać kół gumowych? Najprościej rozpocząć takie poszukiwania w internecie, lokalizując ofertę producenta różnego rodzaju kół. Cyfrowa witryna pozwala często zorientować się w ofercie, a nawet szczegółowo zaplanować ewentualne zakupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>