Jak i czym czyścić rolki?

Aby zachować nasze rolki w jak najlepszym stanie przez długi czas, należy zadbać o ich właściwą konserwację. Każdy producent rolek podaje swoje sposoby na takie czyszczenie. Przed przystąpieniem do procesów konserwacyjnych należy więc dokładnie zapoznać się z tymi wskazówkami. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które śmiało można zastosować w odniesieniu do każdego modelu rolek.

Szczególnej uwagi wymaga proces oczyszczania łożysk. Najpierw za pomocą miękkiej gąbki należy usunąć zgromadzony na ich powierzchni pyłek. Dopiero potem przystępujemy do rozkręcenia łożysk. Każde z nich czyścimy patyczkiem kosmetycznym, usuwając brud i inne zanieczyszczenia. Wykonując tą czynność musimy jednak uważać, aby nie dociskać drobinek kurzu do środka. Może to bowiem spowodować uszkodzenie łożysk i ich słabszą pracę. Podczas takiego czyszczenia nie wolno stosować wody ani innych detergentów. Wilgoć powoduje bowiem ich rdzewienie. Pamiętajmy również, że konserwacji podlegają wyłącznie łożyska typu ABEC. Łożysk oznaczonych symbolami SG nie da się wyczyścić. Możemy je jedynie wymienić na nowe.

Najmniej problemów wymaga czyszczenie śrub i kółek. Aby pozbyć się zabrudzeń, wystarczy przetrzeć je lekko zwilżoną szmatką.

Starannemu oczyszczeniu powinniśmy natomiast poddać wewnętrzną część buta. Większość modeli rolek posiada możliwość jego wyjęcia. Dzięki temu możemy starannie wyczyścić go za pomocą wody z dodatkiem mydła lub specjalnego środka piorącego. Po każdym praniu musimy jednak dokładnie wypłukać wnętrze buta. But ten następnie suszymy z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Jeśli wnętrza buta nie da się wyjąć, trzeba wyczyścić go za pomocą specjalnej szczoteczki. Należy jednak uważać, aby przy okazji nie zamoczyć łożysk i tulejek.

Ostatnim elementem wymagającym czyszczenia jest płoza. Niezależnie od materiału, z jakiego jest ona wykonana, musimy delikatnie przetrzeć ją szczoteczką aż do uzyskania pożądanego efektu. Właściwa konserwacja rolek może być czasochłonna. Warto jednak dokonywać jej co jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>