Jak wyczyścić rower z błota po deszczu?

Prawdziwy miłośnik jazdy na rowerze poświęca się swojej ulubionej aktywności nawet wtedy, kiedy pogoda za oknem jest niezbyt sprzyjająca. Po każdej takiej przejażdżce rower wymaga jednak odpowiedniej konserwacji. Plamy z błota trzeba bowiem jak najszybciej usunąć. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów naszego sprzętu, a tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

Jak zatem dokonać czyszczenia roweru, aby przyniosło ono jak najlepsze rezultaty? Najlepiej użyć do tego wody ze specjalnego węża ogrodowego. Musimy jednak uważać, aby ciśnienie wody nie było zbyt wysokie. Dokładnie spryskujemy cały rower, a następnie za pomocą szczoteczki z delikatnym włosiem, kawałek po kawałku czyścimy zabrudzone elementy roweru. Wskazane jest również użycie płynu do mycia naczyń lub mydła. Takie środki bardzo szybko rozpuszczają błoto.

Jeżeli chcemy wyczyścić łańcuch, bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przetarcie go naftą. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, łańcuch można zdjąć i zostawić w nafcie nawet na całą noc. Po solidnym czyszczeniu pamiętajmy jednak, aby łańcuch nasmarować odpowiednim preparatem. Elementy takie jak przerzutki czy tryby również można przemyć przy pomocy nafty.

Szczególną uwagę należy poświęcić oczyszczeniu hamulców. Źle znoszą one zbyt intensywny kontakt z wodą, dlatego najlepiej przetrzeć je lekko zwilżoną szmatką. Przy okazji sprawdźmy też stan szczęk hamulcowych i w razie potrzeby wymieńmy je na nowe. Całkowicie suchą szmatką przecieramy natomiast kierownicę. Woda może bowiem powodować pojawienie się rdzy na jej strukturze oraz prowadzić do uszkodzeń gripu.

Nieco więcej problemów może sprawić wyczyszczenie amortyzatorów. Jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać, zlećmy to zadanie specjalnemu serwisowi rowerowemu. Z reguły trzeba bowiem rozkręcić cały ten mechanizm i dokładnie usunąć zabrudzenia z wnętrza poszczególnych elementów.

Po każdej jeździe w deszczową pogodę oczyścić musimy także oświetlenie i pozostałą elektronikę rowerową. Tutaj także znakomicie sprawdzi się zwykła ścierka lekko zwilżona wodą. Podobnie postępujemy również z błotnikami i bagażnikiem.

Konserwacja roweru nie powinna nam przysporzyć trudności. Dla własnego bezpieczeństwa i trwałości sprzętu warto dokonywać jej regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>