Jak wyczyścić namiot?

Sezon biwakowy właśnie się rozpoczyna. Najwyższa pora zatem wyciągnąć schowany głęboko w szafie namiot i sprawdzić jaki jest jego stan. Jeśli bowiem nie zadbaliśmy o jego odpowiednią konserwację w zeszłym sezonie, musimy teraz nadrobić zaległości. Plamy po jedzeniu i inne zabrudzenia trzeba będzie koniecznie usunąć. O wiele lepiej śpi się bowiem w czystym i świeżym namiocie.

Materiał, z którego wykonuje się namioty, wymaga szczególnej uwagi. Jeśli zamierzamy wyprać namiot, nigdy nie używajmy do tego tradycyjnych środków piorących. Mogą one bowiem zniszczyć strukturę jego membrany i spowodować, że stanie się on bezużyteczny. Namiot należy prać ręcznie w specjalne do tego przeznaczonych preparatach. Aby użyć prawidłowej ilość takiego środka, zawsze sprawdzajmy zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu. Jeżeli pod ręką nie mamy odpowiedniego produktu, zastąpmy go tradycyjną wodą z dodatkiem mydła.

Za pomocą miękkiej szczoteczki czyścimy powstałe na namiocie zabrudzenia, a następnie przemywamy czystą wodą. Czyszczenie tropiku jest bardzo proste. Nieco więcej delikatności trzeba jednak wykazać podczas czyszczenia sypialni, gdyż bardzo łatwo można ją uszkodzić. Jeżeli w namiocie pojawił się grzyb lub pleśń, pamiętajmy o użyciu specjalnych preparatów, które zapobiegną ich dalszemu rozwojowi. Środki takie kupimy w większości sklepów turystycznych. Po każdym praniu należy namiot zaimpregnować. Zdaniem impregnatu jest ochrona warstwy wodoodpornej naszego sprzętu i zabezpieczenie go przed działaniem promieni słonecznych. Najlepiej jest sięgnąć po impregnat w sprayu, gdyż jego aplikacja jest najwygodniejsza.

Namiot suszymy na świeżym powietrzu. Nie powinniśmy go jednak wystawiać na intensywne działanie słońca. Gruntowne czyszczenie namiotu powinno być obowiązkowo wykonywane zawsze na początku i na końcu sezonu. Pozwoli to zachować nasz namiot w dobrym stanie przez wiele lat.

Udostępnij post na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>